Logo e-Defter uygulaması, Yevmiye Defteri ve Defter-i Kebir belgelerinin, belirlenen standartlara uygun bir şekilde dijital ortamda hazırlanarak Gelir İdaresi Başkanlığı'na kolay , güvenli ve hızlı bir şekilde gönderilmesini sağlayan programdır

E-Defter Nedir?

E-defter, kanunen tutulması zorunlu olan büyük defterin ve yevmiye defterinin dijital ortamda tutulan halidir. Maliyeye de elektronik imzayla intikal ettirilir. Kayıtlar standart bir xml formatında tutularak uygulamayla beraber daha hızlı, daha düzenli bir denetim gerçekleştirme amaçlanmaktadır.
 

Neden E-Defter Kullanılmalı?

E-defter kullanıcılar açısından pek çok avantaja sahiptir. Öncelikle e-defter ile yevmiye defterlerin, büyük defterlerin kâğıt olarak basılması, saklanması gibi zahmetler ortadan kalkmış olur. Bütün bunların maliyetinden de kurtulmak mümkün olur.
 

E-Defterin Faydaları

E-defterin kullanıcılarına en büyük avantajı azalan maliyetlerdir. E-defter uygulamasıyla kâğıt, baskı, arşivleme, kartuş, toner masraflarından tasarruf eder; işgücü, zaman, onay gibi süreçlerin maliyetlerini büyük oranda düşürürsünüz. Bu da başarılı bir tasarruf sunar.
E-defter uygulaması bütün e-kayıtlarını geleceğe güvenle taşıyabilmenizi sağlar. Denetim süreçlerinde işlerinizi kolaylaştırır. Uzaktan erişim imkanıyla işlerinizi yerden ve zamandan bağımsız şekilde yürütebilmenize olanak sağlar.
E-defter çözümü, değişen mevzuatlara göre güncellenmektedir. Sürekli GİB standartlarıyla uyumlu bir yapı sergiler. Bu da işlemlerinizin her zaman yasalarla uyumlu ve güvenli biçimde yürütülmesini sağlar.
 

E-Defter Nasıl Kullanılmaya Başlanır?

E-defter uygulamasını kullanmaya başlamak için öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığına başvurul yapılmalıdır. Ardından mali mühür ya da elektronik sertifika temin etmeli ve bunları yüklemelisiniz. Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin web sitesinden de Zaman Damgası adlı programı indirip yüklemeniz gerekmektedir.
 

Yasal Olarak E-Defter Kullanması Zorunlu Olanlar

Çeşitli mükelleflerin yasal olarak e-defter kullanmaları zorunludur.  de e-defter tutma, e-faturaya geçme zorunluluğuna tabidirler.
 
Betanet online Logo Hizmet alanında deneyimli, tecrübeli ve özverili kadromuzla ticari defterlerinizi dijital ortamda rahatça oluşturup güvenle saklamanıza, her zaman, her yerden ulaşım sağlayabilmenize yardımcı oluyoruz. Yeni nesil uygulamamız ile kayıtlarınız her zaman rahatça tutabilir, kayıt altına alabilir, faturalandırma yapabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz her zaman uzman Logo Teknik ekibimizden bilgi ve destek alarak bilgilerinizi güvende tutabilirsiniz.